Rodzaje magicznych pokazów

Podział ten napisałem typowo patrząc na sztukę iluzji z perspektywy organizatora wydarzeń i imprez okolicznościowych oraz z perspektywy iluzjonisty. Porusza znacznie więcej kwestii technicznych niż opis na mojej stronie głównej.

Magia z bliska

Forma występu, gdzie iluzjonista wykonuję serie krótkich, prywatnych pokazów wśród gości, mogą one trwać przykładowo 5-10 minut dla jednej grupy, odbywać się przy stolikach, na zewnątrz lub przy magicznym stoisku. 

Jest to pokaz, który wymaga minimalnego sprzętu, ponieważ wszystkie rekwizyty muszą się zmieścić do kieszeni iluzjonisty, tak aby zachował on jak największą mobilność.

Magia z bliska wymaga wielkich umiejętności od wykonawcy, ponieważ faktycznie magik nie ma rekwizytów, które same coś za niego zrobią. Większość efektów wykonujemy z najzwyklejszymi przedmiotami codziennego użytku, dodatkowo wiele osób korzysta z tego co zastanie na sali, na przykład sztućce lub serwetki.

Plusem jest tutaj oczywiście to jak blisko dzieje się magia, interakcja z drugim człowiekiem oraz duża ilość spontanicznej improwizacji. 

W trakcie wykonywania serii pokazów czasem może wystąpić zjawisko, które żartobliwie nazywamy Tłum podążający za Mojżeszem”, oznacza to, że częśc osób zaczyna podążać za iluzjonistą, aby zobaczyć kolejne pokazy z bliska. Dlatego iluzjonista musi być tak przygotowany, aby być w stanie wykonać serię różnych unikalnych pokazów przy minimalnym zaopatrzeniu w sprzęt, który ma przy sobie. Oglądanie jeszcze raz tego samego zjawiska, psuje niepowtarzalność i niemożliwość wcześniejszego pokazu!

Pewnym problemem technicznym może być wykonywanie pokazów, kiedy jednocześnie są prowadzone bloki taneczne przy głośnej muzyce. Można łatwo rozwiązać prezentując wizualną magię lub robiąc pokazy w sali obok albo dla gości znajdujących się na zewnątrz.

Magia z bliska czasami może też przyjąć formę stoiska, do którego sami podchodzą widzowie. 

 

Pokaz standup / pokaz sceniczny

20210625_190630 narrow2

Nazw tych często używamy zamiennie, ponieważ z jednej strony jest to pokaz sceniczny przeznaczony dla większej grupy odbiorców, natomiast na wydarzeniach przyjmuje on lekką formę, często angażuje widzów do aktywnego udziału, zawiera elementy improwizacji i humoru. 

Przyjmijmy, że standup posiada mniej sprzętu, niż typowy pokaz sceniczny.

Istnieją dwa skrajne podejścia do przygotowania takich pokazów. Magik, który cały pokaz ma spakowany  dosłownie w jednej walizce oraz magik, który posiada rozbudowany pokaz sceniczny, kilka stolików, statywy, przenośną kurtynę, reflektory, wytwornicę dymu, asystentkę itd.

Każde podejście ma swoje plusy i minusy.

Jednowalizkowy pokaz  standup jest dużo prostszy z perspektywy organizacyjnej, nie musimy się aż tak martwić czy to wszystko się zmieści na sali. Nie trzeba też przejmować się tak bardzo czasem potrzebnym na rozstawienie sprzętu i jego zniesienie na przykład z parkietu tanecznego, tak aby goście mogli swobodnie tańczyć po zakończeniu pokazu.

 

Rozbudowany pokaz sceniczny z kolei tworzy ciekawy klimat, widowisko, nawet samo zainteresowanie zanim się zacznie. Goście widzą, że szykuje się coś ciekawego. Jest to na pewno wielki plus zwłaszcza w przypadku większych wydarzeń, gdzie scenografia sama w sobie potrafi intrygować i przykuwa uwagę. Jest to rozwiązanie wymagające z reguły większego budżetu, przestrzeni, czasem nawet podwyższonej sceny.

Które podejście jest lepsze? Opinie są bardzo podzielone i spora grupa magików będzie gdzieś pomiędzy tymi skrajnościami. Osobiście uważam, że widzowie nie powinni widzieć pokazu w trakcie przygotowania. Świadomość preparacji jakichś rekwizytów osłabia zaskoczenie i magię. Dlatego sam staram się tyle ile mogę przygotować wcześniej, następnie tylko przenieść rzeczy na miejsce występu.

Na większych wydarzeniach faktycznie rozstawiam więcej sprzętu i dopiero później zapraszamy gości na miejsce pokazu, więc widzą oni już gotowy efekt.  Wszystko zależy od wydarzenia i warunków na sali.

 

Pokaz na scenie zapewnia najlepsze warunki dla typowych iluzji scenicznych, ale tworzy pewien dystans dla widzów.

A teraz mała ciekawostka, są magicy, którzy potrafią występować dosłownie „na golasa”, nawet bez walizki ze sprzętem do pokazu! Jest to możliwe dzięki specjalistycznym zdolnościom wykonawcy oraz silnej postaci, która może zaangażować widzów swoją osobowością. Plusem jest oczywiście możliwość szybkiego wejścia na miejsce pokazu i zwolnienia miejsca na scenie dla kolejnej atrakcji. 

Poniżej znajdziecie dobry przykład z górnej światowej półki, gdzie Derren tworzy mocne, komediowe i również magiczne show (video po angielsku) nie mając dosłownie nic przy sobie. Odgadnięcie w której ręce znajduje się moneta staje się niezapomnianym widowiskiem jedynie dzięki interakcji Derrena z widzami, bo to oni są jednak najważniejsi w pokazie.

Przykładowy pokaz "na golasa"

Podział pokazów według rodzaju magii

Jest to dosyć uproszczony podział, a wiele pokazów często zawiera w sobie elementy z różnych kategorii. Można też spojrzeć na magika z kartami i stwierdzić, że po prostu prezentuje sztuczki karciane, ale tak naprawdę za pomocą kart jest w stanie zaprezentować klasyczną magiczną teleportację lub przewidzieć kartę o jakiej pomyślał widz, co już będzie mentalizmem. Więc rekwizyty to tylko narzędzia pomocnicze do prezentacji magicznych fenomenów.

Oczywiście poniższe rodzaje magii można łączyć w pokazach, co zapewnia najciekawszą różnorodność.

Klasyczna magia

Prezentuje głównie wizualne magiczne fenomeny takie jak: zniknięcie, pojawienie, penetracja, odnowienie, przeniesienie, lewitacja, transformacja. Jest to uniwersalny rodzaj magii, która wciąga różne rodzaje publiczności i osoby w różnym wieku.

Magia mentalna / mentalizm

Nie wchodząc w szczegóły niekończącej się dyskusji na temat różnicy między mentalizmem, a magią mentalną, oba te obszary dotyczą fenomenów takich jak: przepowiadanie przyszłości, czytanie w myślach, telepatia, telekineza, zjawiska paranormalne. Mentalizm jest fantastyczną rozrywką dla skupionej publiczności, natomiast gorzej się sprawdzi na bardzo energicznej i dynamicznej imprezie.

Magia komediowa / standup

Rodzaj pokazu, który skupia się maksymalnie na wywołaniu śmiechu i radości. Magiczne sztuczki są często prezentowane jako seria niepowodzeń, faktycznie zjawisk magicznych może nie być nawet wcale w pokazie, mój ulubiony przykład to: The Amazing Jonathan.



 

Kontakt

602 820 308

stachurablazej@gmail.com

Media społecznościowe