Najlepsi iluzjoniści z Polski
Nie są to bardzo znane postacie z programów telewizyjnych, tak jak na przykład David Copperfield lub Dynamo, ale za to osoby bardzo cenione w kręgu iluzjonistów. Pokazy z których byli znani i zjeździli cały świat dało się wykonać dla widowni na żywo w teatrze, a nie tylko nagrać krótki odcinek do telewizji. Oczywiście musieli mieć ciekawe pseudonimy, bo niewielu konferansjerów za granicą byłoby w stanie ich zapowiedzieć.
Dwudziesty wiek to epoka etiud magicznych, czyli krótkich zaawansowanych technicznie pokazów wykonywanych do muzyki, co umożliwiało występowanie dla międzynarodowych publiczności. Mimo że sztuka iluzji rozwija się dalej, to ich pokazy są wciąż tak zaawansowane technicznie, że nadal dorównują pod tym względem współczesnym pokazom konkursowym takim jakie możemy zobaczyć na FISM.
Salvano
Tomasz Chełmiński (ur. 17 września 1929 w Chojnicach, zm. 11 kwietnia 2006 w Warszawie) – zdobył ogromną sławę i występował na całym świecie. Zasłynął ze swojego perfekcyjnie dopracowanego aktu pojawiania drinków. Salvano był znakomitym konstruktorem i jest to pokaz własnoręcznie przez niego zaprojektowany i zbudowany. Ciekawostka – pokaz ten był też dopracowany logistycznie tak, że dało się z nim bez problemu latać samolotem.
Salvano swoją maestrią zachwycał publiczność m. in. we Francji, Szwajcarii, Niemczech, Wielkiej Brytanii, Hiszpanii Grecji, a nawet w Japonii, Senegalu czy… Libanie.W 1971 r. wchodził w skład elitarnego zespołu złożonego z 14 najsłynniejszych iluzjonistów świata. W 1963 r. został, jako drugi po wojnie Polak, członkiem prestiżowego stowarzyszenia „Magischer Zirkel von Deutschland”. Jako jedyny wówczas polski iluzjonista wystąpił na scenach Las Vegas.
Glass act
Arsene Lupin
Sławomir Piestrzeniewicz – jest dwukrotnym zdobywcą tytułu wicemistrza świata sztuki iluzji w kategorii manipulacja podczas światowych kongresów iluzjonistów FISM. W 2003 roku podczas kongresu FISM w Hadze zdobył tytuł mistrza świata w kategorii innowacje. Występował na wszystkich kontynentach, w salonach Paryża, Wiednia, Londynu. Jego programy rejestrowało kilkanaście światowych stacji telewizyjnych.
Arsene Lupin organizuje obecnie seminaria magiczne oraz sprowadza w tym celu do Polski innych znanych iluzjonistów. Również jest znakomitym konstruktorem, wynalazcą i twórcą efektów magicznych. Jego etiuda jest jednym z najtrudniejszych pokazów do wykonania na świecie.
Etiuda "Arsene Lupin"
Chan Canasta
Urodzony jako Chananel Mifelew, 9 stycznia 1920 w Krakowie, zm. 22 kwietnia 1999 w Londynie) był iluzjonistą i pionierem mentalizmu, czyli zupełnie odmienna postać od wyżej wspomnianych, jeśli chodzi o rodzaj prezentowanej magii.
Swoją karierę rozwijał w latach pięćdziesiątych i sześćdziesiątych. Specjalizował się w tzw. psychomagii, gdzie skuteczność jego efektów zależała od możliwości wpływania na decyzje swoich widzów, co było bardzo ryzykowne w występach na żywo. W 1951 roku BBC nagrało pierwszy telewizyjny program z jego udziałem. Łącznie wystąpił w ponad 350 programach telewizyjnych.
W środowisku mentalistów Canasta jest ceniony za wprowadzenie zasady „zrezygnowania z doskonałości”, według której popełnienie błędu jest w pełni dopuszczalne i może wzmocnić ostateczny efekt. Stał się wielkim źródłem inspiracji dla współczesnych mentalistów, takich jak Derren Brown lub Peter Turner.
Pokaz Canasty w BBC
Kontakt
602 820 308
stachurablazej@gmail.com