Często zadawane pytania

Ile trwa pokaz iluzji?

To zależy od warunków, okoliczności, rodzaju publiczności. Pokaz iluzji musi zostawić pewien niedosyt, wrażenie, że skończył się szybko, żeby widownia jeszcze chciała więcej. W ten sposób zostanie o wiele lepiej zapamiętany, niż w przypadku gdyby bardzo się dłużył.

Wydarzenia, imprezy okolicznościowe
Najczęściej wykonuję pokazy, które trwają 30-45 minut i jest to optymalny czas na wydarzenia, gdzie pokaz jest dodatkową atrakcją. Na imprezach dzieje się wiele rzeczy wokoło, są podawane posiłki, można się napić,  porozmawiać,  potańczyć, dlatego przy tylu czynnikach rozpraszających uwagę ciężko byłoby zrobić pokaz iluzji trwający przykładowo godzinę.

Łatwiej będzie to zobrazować, gdybyśmy wybrali się na wesele lub imprezę urodzinową, bawimy się i w pewnym momencie zaczynamy oglądać film (lub dowolne inne zajęcie), jeśli potrwa 30 minut to świetnie, natomiast po upływie 1-2 godzin, nawet jeśli film byłby wspaniały, to stanie się nużący przy tylu innych rzeczach, które są na imprezie.

Pokazy biletowane
Zupełnie inaczej sytuacja wygląda kiedy organizujemy pokazy biletowane. Tutaj widzowie zazwyczaj kupują bilet i oglądają pokaz w warunkach pozbawionych rozpraszaczy uwagi. Myślę, że w takiej sytuacji pokaz powinien trwać przynajmniej 60-70 minut, a najlepiej jeszcze dłużej. Krótszy pokaz spotkałby się z podobnym zdziwieniem i rozczarowaniem, podobnie jak po zabraniu całej rodziny na nowy film do pobliskiego kina, okazało się, że trwał tylko 30 minut.

Pokazy familijne / dla dzieci
W występach, gdzie biorą udział dzieci też trzeba liczyć się z tym, że im jeszcze trudniej jest utrzymać uwagę i skupienie, a sztuka iluzji akurat tego właśnie wymaga w przeciwieństwie do niektórych form rozrywki. Dlatego najczęściej pokazy trwają około 40 minut i czasami taki występ może się przedłużyć lub trzeba go skrócić, jeśli znajduje się obok wiele rozpraszaczy uwagi lub młodszych uczestników.

Magia z bliska
Jest to krótki pokaz, który można wykonywać w sposób powtarzalny, czyli czarować np. około 5 minut dla jednej grupy gości, później przejść do innego stolika i czarować kolejne 5 minut i tak wielokrotnie w ciągu jednego wydarzenia. Znakomicie sprawdza się jako dodatek do pokazu scenicznego. 

Co jest potrzebne do przygotowania pokazu?

Potrzebny na pewno jest czas, żeby się na spokojnie przygotować i zazwyczaj wystarczy 30-60 minut, a czasami kiedy mamy większe wydarzenie warto poświęcić więcej czasu na odpowiednie ustawienie i sprawdzenie dźwięku. Muszę wtedy przyjechać wcześniej tak, żeby również DJ lub prowadzący znalazł chwilę na podłączenie i przetestowanie mojego mikrofonu.

Potrzebne jest też miejsce, gdzie jestem dobrze widoczny dla wszystkich gości, czasami goście oglądają pokaz siedząc przy stole, a czasami, zwłaszcza jak jest ich więcej, ustawiają się w półkolu na parkiecie. Pomocna tutaj jest tzw. czwarta ściana, łatwiej rozstawić cały sprzęt, stoliki, podpiąć kable, kiedy jestem spokojny, że nikt za mną nie będzie chodził i o nic się nie potknie.

 

Ile kosztuje pokaz iluzji?

Jest to zależne od rodzaju pokazu, miejscowości, terminu, nawet liczby gościDlatego ciężko dokładnie określić cenę przy tylu zmiennych czynnikach.  

Mniejsze wydarzenia wymagają na pewno mniej przygotowania, co też wpływa na cenę. W Polsce można znaleźć pokazy myślę, że od 250 zł do 8-10 tysięcy. 

Wszystko to zależy od rodzaju pokazu, jakie rekwizyty i sprzęt zostaną wykorzystane, czy będzie to jeden iluzjonista, czy cały sztab ludzi odpowiadający za wykonanie przedstawienia.

W moim wypadku ceny wahają się mniej więcej od 400 zł do 1200 zł za występ.

 

Gdzie występuję?

Najczęściej na Śląsku, w okolicy Katowic, a także innych miastach takich jak Kraków, Łódź, Częstochowa, czasem nawet Warszawa. Nie występuję w całej Polsce, ponieważ lubię mieć bliżej na występ lub przy okazji coś sobie pozwiedzać. 

Kontakt

602 820 308

stachurablazej@gmail.com

Media społecznościowe